• Subcribe to Our RSS Feed

Recenzja wyciskarki Tefal ZC500H38

kwi 8, 2016 by     No Comments    Posted under: Artykuły

454_1267

 

 

Świeżo wyciskane soki to zdrowy, a jednocześnie smaczny napój. Do samodzielnego przygotowania soku potrzebna jest sokowirówka albo wyciskarka. Na rynku dostępnych jest wiele tego typu urządzeń. Najtańsze można zakupić za mniej niż 150 złotych, natomiast ceny najdroższych przekraczają 2000 złotych. Na ceną wpływa przede wszystkim funkcjonalność i wytrzymałość, ale pewne znaczenie ma także marka. Sokowirówki i wyciskarki można odnaleźć między innymi w ofercie firmy Tefal, znanego francuskiego producenta sprzętu AGD. Jedną z propozycji tego przedsiębiorstwa jest wyciskarka Tefal ZC500H38. Przed zakupem urządzenia warto zapoznać się z informacjami, które mogą mieć wpływ na komfort użytkowania.

Tefal ZC500H38 to wyciskarka o mocy 300 W. Posiada wolnoobrotowy silnik, który ma gwarantować naturalny smak i jednolitą konsystencję soków. Została wyposażona w innowacyjną technologię Juice Press, która umożliwia uzyskanie o 35% więcej soku i witaminy C oraz do 75% więcej przeciwutleniaczy. Dzieje się tak dlatego, że obracający się powoli mechanizm najpierw zgniata owoce, warzywa i zioła, a później dokładnie wyciska z nich całą zawartość. Oznacza to, że wyciskarka zapewnia znakomitą wydajność. Korzystając z niej uzyskujemy więcej soku, który ze względu na wyższą zawartość witaminy C i przeciwutleniaczy jest jeszcze zdrowszy niż w przypadku standardowych urządzeń. Takie są zapewnienia producenta, ale warto zwrócić uwagę, czy potwierdzają je opinie dotychczasowych użytkowników. Wiele osób dostrzegło, że Tefal ZC500H38 wyciska więcej soku niż standardowe wyciskarki, jednak osoby korzystające z tego urządzenia zauważyły też, że jego wydajność zmniejsza się, gdy dojdzie do zanieczyszczenia resztkami owoców i warzyw. Konieczne jest zatem częste oczyszczanie sita i usuwanie zalegających w urządzeniu resztek. Niestety, jest to dość częsty problem, nawet w przypadku droższych wyciskarek.

Zarówno dzbanek na sok, jak i pojemnik na miąższ mają pojemność 1 litra, co pozwala na przygotowanie jednorazowo większej ilości soku. Urządzenie posiada separator piany, dzięki któremu uzyskany sok jest klarowny. W zestawie znajdują się dwa filtry- jeden do soków, a drugi do przecierów. Tefal ZC500H38 umożliwia zatem przygotowanie nie tylko soku, lecz także przecieru i smoothie. Przed wyciśnięciem soku nie musimy obierać owoców i warzyw. Wyjątek stanowią te z twardą albo kwaśną skórką. Nie ma potrzeby usuwania drobnych pestek, na przykład z arbuzów albo z winogron. Oczywiście, należy usunąć duże pestki, które znajdują się w takich owocach jak wiśnie albo morele. Nieprzerwany czas pracy urządzenia powinien wynosić najwyżej 20 minut. To wystarczająco, aby przygotować sporą ilość soku. Na komfort i szybkość pracy istotny wpływ ma fakt, że wyciskarka posiada trzy kominy. Mają one średnicę 41 mm, dlatego przed rozpoczęciem pracy musimy pokroić warzywa i owoce na niewielkie kawałki. Uzyskany sok lub przecier można wlać bezpośrednio do szklanki. Dzięki bardzo dobrej konstrukcji nic się nie rozlewa. Proces wyciskania soku przebiega szybko i bez komplikacji. Jednak przelanie soku do szklanki to nie wszystko, ponieważ musimy jeszcze zadbać o to, żeby wyciskarka była przygotowana do ponownego użycia. W celu dokonania oceny komfortu użytkowania warto zatem sprawdzić, czy urządzenie łatwo jest utrzymać w czystości.

Niektórzy użytkownicy obawiają się mycia wyciskarek w zmywarce, ale czasami obawy te są bezpodstawne. W przypadku Tefal ZC500H38 możemy sobie na to pozwolić, ponieważ elementy urządzenia są dostosowane do mycia w zmywarce. Oznacza to, że można łatwo i szybko usunąć zanieczyszczenia, które zbierają się na poszczególnych częściach podczas wyciskania soku. W ten sposób możemy umyć popychacz, podajnik, śrubę dociskową, misę, naczynie ociekowe, separator piany oraz dzbanki. Problem pojawia się wtedy, gdy nie posiadamy zmywarki. Wyciskarka posiada dość dużo elementów, dlatego ręczne wymycie każdego z nich jest czasochłonne i męczące. Warto wspomnieć o tym, że najłatwiej oczyścić wyciskarkę zaraz po zakończeniu pracy, dlatego lepiej z tym nie zwlekać. W przypadku zabrudzenia obudowy wystarczy przetrzeć ją wilgotną gąbką. Zachowanie urządzenia w czystości ułatwia szczoteczka, która znajduje się w wyposażeniu wyciskarki.

Użytkownicy wyciskarek często zwracają uwagę także na głośność pracy. Hałas towarzyszący pracy urządzenia może zakłócić spokój współmieszkańcom, jeżeli zapragniemy napić się świeżego soku wczesnym rankiem albo późnym wieczorem. Co więcej, głośne urządzenia wpływają negatywnie na komfort pracy, szczególnie w przypadku osób wrażliwych na hałasy. Dobrą informacją jest zatem to, że według dotychczasowych użytkowników wyciskarka Tefal ZC500H38 jest bardzo cicha, tak więc wyciskaniu soku nie towarzyszy nieprzyjemny hałas.

Wyciskarka wykonuje 80 obrotów na minutę, co można uznać za dobry wynik. Należy pamiętać o tym, że zbyt szybkie obroty sprawiają, że sok jest napowietrzony i ulega częściowemu utlenieniu. Utlenienie oznacza utratę części cennych substancji odżywczych i sprawia, że sok trzeba spożyć bardzo szybko. To właśnie pod względem prędkości obrotów wyciskarki mają przewagę nad sokowirówkami. Urządzenie nie posiada funkcji regulacji obrotów, która pozwoliłaby na dostosowanie prędkości do rodzaju przetwarzanych produktów, jednak nie ma to istotnego wpływu na komfort użytkowania.

Na koniec warto zwrócić uwagę na obudowę, która ma istotny wpływ zarówno na wytrzymałość, jak i na wygląd urządzenia. Wyciskarka posiada obudowę ze stali nierdzewnej, która wykazuje wysoką odporność na uszkodzenie, niekorzystne działanie czynników atmosferycznych, promieniowania UV i wysokich temperatur. Materiał, z którego została wykonana obudowa, nie bez powodu uznawany jest za jeden z najważniejszych wyznaczników jakości urządzenia. Często wykorzystywanym materiałem jest plastik, który jest podany na różnego rodzaju uszkodzenia. Obudowa ze stali nierdzewnej to przede wszystkim gwarancja długiej wytrzymałości. Wpływa także korzystnie na wygląd urządzenia. Pod względem estetyki Tefal ZC500H38 można ocenić bardzo dobrze. Jest to wyciskarka, która bardzo dobrze pasuje do starannie urządzonej, nowoczesnej kuchni.

Wyciskarka objęta jest 24-miesięczną gwarancją. To standardowy okres, biorąc pod uwagę kategorię cenową. W porównaniu do innych wyciskarek, Tefal ZC500H38 to model w średniej cenie. Jednocześnie jest to jedno spośród tańszych urządzeń, których wytrzymałość można ocenić jako naprawdę dobrą. Niestety, w przypadku zakupu jednej najtańszych sokowirówek lub wyciskarek trzeba liczyć się z tym, że urządzenia mogą dość szybko ulec uszkodzeniu, między innymi ze względu na fakt, że znaczna część elementów w takich modelach wykonana jest z plastiku. Nie oznacza to jednak, że nie da się kupić dobrego urządzenia za mniej niż 1000 złotych, czego dowodem jest między innymi Tefal ZC500H38. To dobra propozycja dla osób, które poszukują wytrzymałej i łatwej w obsłudze wyciskarki, ale nie mogą pozwolić sobie na wydatek około 2000 złotych.

Got anything to say? Go ahead and leave a comment!

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>