• Subcribe to Our RSS Feed

Dieta CKD i pieczony łosoś

lip 1, 2014 by     1 Comment    Posted under: Artykuły

łosoś dzwonek

Moja narzeczona od dwóch tygodni jest na diecie ketogenicznej. Domyślam się, że nie każdy z Was wie co to takiego, dlatego po krótce opiszę założenia tej bardzo efektywnej ale mocno restrykcyjnej diety. Najlepsze opracowanie jakie znalazłem w polskim Internecie na ten temat znajduje się na forum Body-Factory.  Stąd też pochodzi poniższy opis zasad na których działa ta dieta:

W klasycznej diecie węglowodany powodują wydzielanie się insuliny poprzez trzustkę. Glukoza szybciej przenika do komórek z krwi, zwiększa się zapas glikogenu w wątrobie i w mięśniach. Przy dodatnim bilansie kalorycznym szybko odkłada się tłuszcz. Specjalistyczne badania wykazały ze dieta z dużą ilością tłuszczów i niską węglowodanów, może zastępować głodzenie. Ponadto proporcje składników w diecie sprawiają ze organizm wykorzystuje tłuszcze jako alternatywne źródło energii. Gdy w wątrobie nie ma już glikogenu produkowane są także ciała ketonowe (stad nazwa diety: ketogenna), które maja lecznicze właściwości takie jak: uzupełnianie niedoborów energii w mózgu, poprawa gospodarki aminokwasowej (działają antykatabolicznie na białka mięśniowe).

Klasyczna dieta ketogenna opiera się o zasadę 4:1 : 4 gramy tłuszczu na 1 gram białka lub węglowodanów. Również ilość kalorii na kg masy ciała była określona. W odniesieniu do kulturystyki sprawa ma się oczywiście nieco inaczej. Jednakże kilka zasad z tamtego czasu obowiązuje także sportowców: 
- węglowodany obecne w małych ilościach powinny pochodzić głównie z warzyw
- należy kategorycznie wykluczyć cukier
- należy uzupełniać witaminy, minerały i pierwiastki śladowe
- dietę należy zakończyć gdy nie daje ona efektów przez 3 miesiące, gdy jest szkodliwa oraz gdy nie jest przestrzegana (co wydaje się bardzo logiczne).

Przykładowy posiłki na CKD wygląda właśnie jak na zdjęciu. Kawałek pieczonego łososia (źródło białka), garść migdałów (zdrowe tłuszcze) i warzywa (dziś, w sezonie fasolka szparagowa). Takich posiłków, w zależności od zapotrzebowania spożywamy w ciągu dnia od 5 do 6. W diecie tej dozwolone są takie produkty jak masło, boczek, naturalne masło orzechowe Maslove i inne bardziej lub mniej zdrowe tłuszcze. Musimy zwrócić uwagę na dużą ilość zielonych warzyw, picie dużej ilości wody, zielonej herbaty itp.

Nie jest łatwo, ale efekty są na prawdę zadowalające!

1 Comment + Add Comment

  • Znam jednego Pana, który był na tej diecie – mnóstwo pracy, poświęceń, cierpienia, ale podobno warto – efekty przyniosła.

Got anything to say? Go ahead and leave a comment!

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>